Parenting

Poczytaj mi mamo, to dla mnie ważne !

19 marca 2018

 „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

                                                                           Umberto Eco

 

„Mama” – każda z nas jest inna lecz każda tak samo dobra.  I choć się nie znamy, to nasze życie wygląda podobnie. Praca, dom, dzieci – obowiązków dość sporo.   W ciągu dnia myślisz, że nie dasz rady ale przecież udaje Ci się przetrwać kolejny dzień. Czasem jest łatwiej czasem trudniej- nie narzekaj bo i tak dasz radę:)

Poczytaj mi Mamo?– słyszysz codziennie jeśli twój maluch potrafi już mówić.

Nie raz zastanawiasz się jak, kiedy, po co? Myślisz sobie Jezu jak mi się nie chcę. Muszę ugotować, posprzątać, popracować itd.

Niestety dzieciaki potrafią być bardzo przekonywujące, dlatego rzucasz wszystko, idziesz po książki, bierzesz od razu kilka, siadasz na podłodze i …. relaksujesz się!).

Nasza biblioteczka jest całkiem pokaźna, piękne ilustracje cieszą oko ale czy Wy nie macie wrażenia, że te teksty w dziecięcych książeczkach (przynajmniej w kategorii 1-3lata) są słabe ?  Nie ma problemu by kupić piękną książkę, ciężej zdecydowanie wyszukać z dobrą treścią. Dlatego zawsze przed zakupem sprawdzam zawartość tak by po raz kolejny nie kupić wyłącznie ładnej książki o bezwartościowej treści. Oczywiście istnieją na rynku wydawnictwa, które dbają na szczęście o te dwa aspekty m.in Mamania czy Nasza Księgarnia. I chwała im za to !:)

Zróbmy coś dla siebie i dla naszych najmłodszych, czytajmy im w ciągu dnia bądź przed snem. Jak pokazują badania dziecko bez względu na wiek powinno codziennie mieć kontakt z książką ponieważ:

 • Zapewnia to emocjonalny rozwój dziecka
 • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
 • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
 • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
 • Poszerza wiedzę ogólną
 • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
 • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
 • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów 🙂 
 • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
 • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie” (1)

 

Słuchajcie od dawna jestem uzależniona od kupowania książek: na studiach miałam bzika na książki naukowe, teraz na dziecięce plus też coś lekkiego dla mnie dlatego pomyślałam, że będę Wam cyklicznie pokazywać nasze hity. Jak Wam się podoba ten pomysł ? Dajcie znać w komentarzu bo już pora kończyć wpis:)

Pa !

 

Literatura:

 1. „Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży czyli Dlaczego trzeba czytać dzieciom” Magdalena Chorkawa – /Oddział Dziecięcy WiMBP w Gorzowie Wlkp./ Gorzów Wlkp., 11 czerwca 2014r.

   


  Jeżeli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło jeśli:

  Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie tam troszkę jesteśmy częściej.


 

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply Monika 19 marca 2018 at 20:43

  Super pomysł 🙂

 • Reply Po prostu MAMA 21 marca 2018 at 22:25

  Kinia, musimy kiedyś umówić się na pogaduchy o książeczkach! Mamy mega biblioteczkę i wciąż dokupujemy nowe. Kochamy czytanie- to bardzo wspiera rozwój Dziecka!

  • Reply optymisstka 21 marca 2018 at 22:44

   Jestem jak najbardziej za spotkaniem i dziękuję ślicznie za komentarz:) Ps. Mam nawet jeden pomysł ale napiszę o tym na naszej grupie:)

  Leave a Reply